Nie masz środków na zakup towarów dla firmy? Oto dostępne opcje!

Taka sytuacja może spotkać każdą osobę prowadzącą biznes. Bywa, że mimo dostarczania produktów i wykonywania zleceń zawsze na czas i w zgodzie ze sztuką, firma miewa problemy z płynnością finansową. Zatory płatnicze, czy tego chcemy, czy nie, występują często i nic nie wskazuje na to, by sytuacja miała się zmienić. Co możemy zaradzić w takim razie, jeżeli na horyzoncie pojawiają się kolejne zlecenia, a brak środków uniemożliwia dokonanie najpotrzebniejszych zakupów firmowych? Istnieje kilka opcji – przedstawiamy najkorzystniejsze!

Raty

Zwykle zakup na raty to najkorzystniejsza opcja, jeżeli przeczuwamy, że problemy z płynnością finansową mogą jeszcze trochę potrwać – rozłożenie kwoty do zapłaty na kilka lub kilkanaście części pozwoli na nabranie oddechu, zaplanowanie dalszych działań i odzyskanie płynności.

Pamiętaj, że wiele sklepów oferuje sprzedaż na raty dla klientów indywidualnych, jednocześnie nie dając takiej możliwości firmom. Zwróć na to uwagę podczas przeglądania ofert.

Odroczona płatność

Odroczenie płatności to świetne rozwiązanie dla tych osób prowadzących działalność, które wiedzą, że potrzebne środki już wkrótce do nich trafią, jednak chcą już teraz zacząć pracę nad kolejnymi zleceniami lub zależy im na uruchomieniu produkcji bez zbędnych opóźnień.

Zakupy z odroczoną płatnością to jedna z form kredytu kupieckiego – sklep może udzielić takiego kredytu kupującemu, a strony ustalają między sobą termin spłaty należności. W takim układzie przedsiębiorca otrzyma zamówione towary niezwłocznie po złożeniu zamówienia, a następnie ma określony czas na zapłatę.

Jako że kredyt kupiecki w tej formie jest dość ryzykowny dla sprzedających, decydują się oni często na współpracę z firmą faktoringową, która odpowiada za finansowanie zamówień klientów w zamian za nałożenie niewielkiej prowizji na każde zamówienie – zwiększa to znacząco dostępność mechanizmu odroczonej płatności dla klientów, a jednocześnie nie przerzuca kosztów takiej operacji na sprzedających.

Faktoring

To usługa, w której przedsiębiorcy mogą sprzedać posiadane wierzytelności, aby otrzymać środki z nich pochodzące od razu na firmowy rachunek bankowy. Sama zasada działania usługi faktoringu jest prosta.

Jeżeli firma wystawiła fakturę sprzedaży na kontrahenta i wciąż oczekuje na spłatę, a faktura jest niewymagalna (to znaczy, że do upływu terminu spłaty pozostało więcej niż 7 dni), może sfinansować fakturę z pomocą firmy faktoringowej (faktora).

W tym celu przedsiębiorca zgłasza fakturę (lub faktury) do finansowania na stronie internetowej faktora, uzupełnia wszystkie potrzebne dane kontaktowe i finansowe, a następnie potwierdza warunki umowy zaproponowane przez firmę świadczącą usługę faktoringu – może to zrobić za pośrednictwem wiadomości SMS. Gdy warunki zostaną zaakceptowane, przedsiębiorca otrzyma środki na konto firmy w ciągu kilku godzin i będzie mógł bez przeszkód zrealizować potrzebne zakupy dla firmy.

Dużym plusem faktoringu jest to, że nie zwiększa on zadłużenia firmy, pomaga utrzymać lub poprawić płynność finansową firmy oraz jest dostępny dla wszystkich przedsiębiorstw, bez ograniczeń w postaci minimalnego okresu prowadzenia działalności.

Kredyt

Ostatnią wartą rozważenia opcją jest kredyt zaciągany w banku. Choć trudniej dostępny niż faktoring (zazwyczaj wymagane jest prowadzenie firmy od co najmniej 24 miesięcy), oferuje równie bezpieczną transakcję.

Pamiętaj: koszty kredytu w banku mogę wydawać się niższe niż usługi faktoringu, jednak różnicę mogą stanowić opłaty dodatkowe, których w banku możesz spodziewać się nawet kilku (opłata przygotowawcza to tylko jedna z możliwości).

Brak opisanych pożyczek czy chwilówek w tym tekście może wydać się dziwny, ale – jak wspominaliśmy na początku – skupiliśmy się jedynie na tych rozwiązaniach, które są najkorzystniejsze z punktu widzenia przedsiębiorców. Powodzenia w zakupach!