Minikredyty. Czy tego typu pożyczki są wskazane?

Z pewnością widziałeś oferty szybkich pieniędzy w postaci mini-pożyczek, które obiecują natychmiastowe pieniądze i to nawet bez zbędnych formalności. Tego typu propozycje pochodzą od firm, które specjalizują się w udzielaniu krótkoterminowych pożyczek, ale nie są instytucjami finansowymi (i dlatego nie dotyczą ich regulacje prawne, ani nie są nadzorowane przez Narodowy Bank Polski).

Minikredyty są zazwyczaj pożyczkami do 2000 złotych, spłacanymi w okresie, który wynosi zazwyczaj od siedmiu do czterdziestu pięciu dni. Po krótkiej analizie klienta (może ona trwać około dziesięciu minut) niektóre firmy udzielają pożyczek nawet osobom bez wynagrodzenia lub znajdującym się w kartotekach osób zalegających z płatnościami.

Czy tego typu pożyczki są wskazane?

Wiele osób zwraca się do tego typu finansowania, gdy pojawia się nieprzewidziane zdarzenie, na które nie mają płynności finansowej. Szybkość w czasie przyznawania i niewiele wytycznych, które są wymagane, są czynnikami, które wpływają na niektórych, aby wybrać tę alternatywę. W innych przypadkach, są nawet tacy, którzy używają ich regularnie, aby „załatać dziury w budżecie”. Jednak zanim w ogóle zaczniemy rozważać tego typu rozwiązanie, musimy również rozważyć wady, które są bardzo istotne i zastanowić się nad innymi możliwościami, jakie możemy mieć.

Zalety

Szybkie i stosunkowo proste przyznanie pożyczki.
W niektórych przypadkach minikredyty udzielane są osobom, które zalegają z płatnościami.
Zazwyczaj nie są wymagane żadne zabezpieczenia ani gwarancje.

Wady

Ich koszt jest znacznie wyższy, a roczne stopy procentowe sięgają ponad 3000%.

W przypadku braku płatności, kwota należności może szybko wzrosnąć, podwajając się w ciągu dwóch lub trzech miesięcy. Do tego dochodzi jeszcze umieszczenie w kartotece dłużników, a w wielu przypadkach sprzedaż długu firmie windykacyjnej, z których wiele stosuje metody nacisku na granicy legalności.

Jeśli wniosek zostanie odrzucony, nie ma obowiązku wyjaśniania przyczyn odmowy.

Alternatywy dla minikredytów

Wniosek o minikredyt powinien być jedną z ostatnich opcji do rozważenia z powodów wymienionych powyżej. Jakie więc mamy możliwości jeśli pilnie potrzebujemy pieniędzy?

Uciekanie się do klasycznych form finansowania: rodziny i przyjaciół. Może nam pomóc w przezwyciężeniu konkretnych sytuacji, pamiętając zawsze o tym, że jak każda pożyczka musi być spłacona (w przeciwnym razie byłaby darowizną). Aby to zrobić prawidłowo, należy sformalizować to w dokumencie, w którym uzgodnione są odsetki (jeśli istnieją), termin i forma zwrotu.